פורום המדרשות התורניות לבנות

מדרשת שילת, קרני שומרון

ראשי > המדרשות > יו"ש > מדרשת שילת, קרני שומרון

בלב הרי השומרון ובנוף ירוק ועוצר נשימה שוכן לו היישוב: אלוני שילה, אשר מיקומו המיוחד מהווה את החוד המזרחי של היישוב קרני שומרון, ישוב זה נקרא ע"ש שילה לוי הי"ד – בן קרני שומרון שנפל באסון המסוקים.

בשכונה נאחזות משפחות צעירות ואידיאליסטיות אשר מתוך חזון וחלוציות התגברו על קשיי מחיה ותנאים גרועים בדרך להגשמת הרעיון הציוני.

בשנת תשס"ב הוקמה מדרשת שיל"ת, מתוך הבנת מציאות שנוצרה והצימאון הגדול ללימוד ולהתפתחות רוחנית בקרב בנות ישראל, היה ברור שיש צורך בהקמת מדרשה תורנית לבנות.

מדרשה בעלת קו מיוחד ערכי וברור, המשלב את בניית האישיות האמונית הפרטית של כל בת, תוך כדי תרומה לחברה ולקהילה, כשבבסיסה הכנה לחיי משפחה, זוגיות וחינוך ילדים מתוך הכרת ערך הבית היהודי.

מיקומה של מדרשת שיל"ת דווקא באלוני שילה מתוך הכרה בכך כי ישוב צעיר וחלוצי הרוצה לפרוח ולהתפתח די לו כי בבסיסו יקום מוסד חינוכי תורני כמדרשת שיל"ת.

ואכן, המדרשה הזרימה דם של חיים חדשים ביישוב אלוני שילה, מאז הקמת המדרשה נוספו ליישוב משפחות רבות והוקמו במקום מבני מעון, בית כנסת, מקווה, גני משחקים לילדים ובניית הקבע נמצאת בפתח.

"למציאות אין כנפיים מהירים כאלה אשר לחזון" כתב הראי"ה קו"ק זצ"ל, אולם במדרשת שיל"ת פרצו להם המציאות והחזון דרך ייחודית והלכו יד ביד תוך גיוס מאמצים רבים בדרך להגשמת הרעיון.

במדרשה קיימות תוכניות לימוד מגוונות וייחודיות: שנת מדרשה – 'תורה לשמה', בית מדרש להוראה וחינוך, יום לימוד לנשים, תוכניות שילוב (לבנות שירות לאומי, סטודנטיות, או בנות שעובדות) ומסגרת של מעורבות קהילתית הבאה לידי ביטוי בתוכנית התנדבויות אינטנסיבית, בבית מדרש קהילתי הפתוח לציבור הרחב.

על אף גילה הצעיר, קנתה לה המדרשה שם מצוין ונחשבת לאחת המדרשות האיכותיות ביותר, גם ובעיקר, בגלל תוכניותיה החינוכיות המיוחדות, היחס המשפחתי החם והאישי של כל צוות המדרשה, הליווי, הייעוץ וההכוונה בנושאים רבים וחשובים, כדוגמת: בניית הבית, הזוגיות, המשפחה וחינוך הילדים, הבנות קושרות במהלך לימודן במדרשה קשר אמיץ לבית המדרש ולרבנים , קשר המלווה ותומך בהן במהלך כל החיים.

כיום, לומדות בתוכניות השונות במדרשה כ100 בנות, בנוסף לנשים וצעירות במסגרת יום הלימוד לנשים. למדרשה ב"ה בוגרות המתחתנות, מקימות בתים לתפארת ומשתלבות במארג החיים הישראלי תוך נתינה ותרומה לכלל, מתוך הבנת הזיקה והערך שבחיבור עם ישראל לארצו.

מדרשת שיל"ת מהוה מרכז תורני אזורי ואבן שואבת לצעירות מכל הארץ אשר מעוניינות להעשיר ולפתח את עולמן הפנימי והרוחני.

ראש המדרשה: הרב שי גרין

כתובת: אלוני שילה, קרני שומרון 44855

טלפון: 052-4767179
הרב שי גרין: 052-8308462

דוא"ל: mshilat@gmail.com

DSC_0751

מציאות החיים המורכבת לה אנו נחשפים דורשת מאיתנו כוחות נפש אדירים שנכונים לכל התמודדות. המתירנות, הצבת סימן שאלה ענק סביב המשפחה והבית היהודי, הריקנות, אידיאולוגיות מעוותות החוסות במעטה ה'ספרות והתרבות' והסחף החברתי (באיצטלה אידיאולוגית פוסט מודרנית) המנוכר לעולם ערכי בעל תוכן ומשמעות. מחלחלים לאיטם וקונים להם מקום גם בלבן של בוגרות האולפנות והתיכונים הדתיים. הספקות, אי הבהירות והתהיות שמלווים את הבנות נוכח גלים עכורים אלה הם רבים. לימוד במדרשה שהיה למותרות הפך לחלק גדול מהבנות לצורך קיומי.

מדרשת שילת מחנכת את תלמידותיה לחיים ערכיים מתוך תורה שההלכה היא השורה העליונה והתחתונה בהם. בשנת מדרשה זו מוצאות הבנות מענה לתהיותיהן מחד, ובונות עולם אמוני המתווה קריאת כיוון לקראת 'החיים' מאידך. המדרשה קבעה לה כיעד חינוכי לסייע לבנות לעבור תהליך הבונה את אישיותן וסולל את דרכן מנקודת מבטן המיוחדת והמייחדת כל אחת. לשם כך מלווה את הבנות צוות מסור של אנשי תורה, חינוך ומקצוע הקשוב לרחשי ליבן של הבנות בייעוץ, הדרכה והכוונה. בשנה זו מבררות הבנות בירור אמיתי ועמוק את ערכי הנצח של עם ישראל מיתוך לימוד תורה למגמותיו, גווניו ותחומיו השונים. בירור זה המופנם מצמיח אישיות בשלה יותר, חזקה יותר, אמיתית יותר וכדבריהן של הבנות: "בסופו של תהליך נולדנו מחדש" או "קיבלנו את חיינו במתנה".

נושאי השיעורים והסדרים: אמונה, הלכה, מידות ומוסר, תנ"ך, חסידות, תפילה, עבודת הנפש ועוד.

מדרשת שילת השיקה תוכנית חינוכית ייחודית ללימוד הנושאים הקשורים לבנין הבית היהודי. תוכנית הנלמדת בסדנאות המועברות ע"י אנשי תורה ומקצוע בקבוצות קטנות שמבררות ומלבנות את כלל הנושאים הנוגעים למשפחה מכל כיוון אפשרי, מעבר לתוכנית שיעורים שנתית הניתנת ע"י ראש המדרשה. בימים בהם המשפחה ניצבת בצילו של סימן שאלה גדול וקיומה מוטל בספק, קמה מדרשת שילת וגם ניצבה ברוממה את קרן המשפחה והבית היהודי ובהציבה ערך זה כמרכז וכבסיס, כאמצעי וכמטרה.

מסגרת הלימוד

מיום ראשון בשבוע ועד ליום שישי בבוקר משמונה וחצי בבוקר ועד לאחת עשרה בלילה. למעלה מעשר שבתות בשנה נשארות  הבנות במדרשה. ואחת לחודש וחצי יוצאת המדרשה לטיולים וסיורי תנ"ך ברחבי הארץ.

תרומה לקהילה

מידי שבוע מוקדש אחר צהריים אחד להתדבות בקהילה. ההתנדבות נעשית בשיתוף מחלקות הרווחה במועצות. הבנות מתנדבות בישובי הסביבה ומסייעות לקשישים, לעולים, לילדים לקויי למידה, למשפחות מצוקה בתחומי עשיה שונים.

תוכנית השילוב במדרשת שילת

את שרוצה לצמוח ולהעצים את אישיותך בתוך שנה של נתינה

את שמחפשת בניין רוחני  מתוך  עולם של עשייה ושליחות, את שיודעת שחסד ותורת חיים משלימים זה את זה –

מקומך בתוכנית השילוב של מדרשת "שיל"ת".

מדוע לשלב?

שנת השירות הינה שנה של עשייה ונתינה בלתי פוסקת. שנה זו חשובה ומשמעותית הן מבחינה ערכית והן מבחינת הבגרות והצמיחה האישית של  כל אחת. האינטנסיביות, והעשייה המיוחדת, גורמות לשחיקה הן רוחנית והן אישית ונפשית. כדי להעצים את השנה כדי ללמוד לתת ולתת ולא "להיגמר" חשוב למלא מצברים וכוחות מתוך הכוונתה של תורה וליווי חינוכי חם ואוהב. מטרת השילוב מציעה לך ליווי חינוכי ורוחני, מגורים באוירה מיוחדת ואידיאליסטית והעיקר- העצמה נפשית למען עשייה מבורכת ובלתי פוסקת. בנוסף, ישנו בית מדרש נוסף לחינוך והוראה לבנות הרוצות לשלב לימודי תואר בחינוך מתוך בניין רוחני ועמל תורה.  מציעה לך בת השירות את ה"שילוב".  תוכנית זו מאפשרת לך בניין רוחני ואמוני ביחד עם נתינה, עשייה,ועבודה קהילתית.

מה בתוכנית?

הבנות משרתות בקרני שומרון רבתי במהלך הבוקר במסגרת האגודה להתנדבות,

בשעות אחה"צ(יומיים בשבוע) והערב הבנות לומדות בבית המדרש. מגורי השירות יהיו במגורי המדרשה באווירה החמה החלוצית  והאידיאליסטית של אלוני שילה. לרשות הבנות יעמוד צוות רבנים ורבניות  שילווה ויכוון, מתוך  לימוד והעמקה ,לימוד עצמי ותהליך רוחני ואישיותי .

השיעורים יכללו:

לימודי קודש של אמונה, הלכה, הדרכה בעבודת ה', תנ"ך והכנה לבניין הבית וסדנאות וכלים מקצועיים להעשרה  ולתוספת הכשרה הקשורה לשירות.חלק מהשיעורים מוכרים לצורך לימודים אקדמיים