פורום המדרשות התורניות לבנות

מכון אורה

מכון אורה- לימודי יהדות ברוח מכון מאיר, באהבה ובאמונה

מכון אורה הינה מדרשה ייחודית ללימודי יהדות ברוח מכון מאיר באהבה ובאמונה, עפ"י השקפתו של הרב קוק זצ"ל. התוכנית מיועדת לבנות דתיות, לא דתיות, ובעלות תשובה, ופוגשת את הבנות בצומת קריטית לחייהן ונותנת מענה יסודי ועמוק לשאלה, מכאן ואילך, איך ולאן הלאה?
הבנות עוברות בירור פנימי בזהותן ובבניין אישיותן על ידי לימוד תורה ארץ ישראלית מתוך גדלות ואופטימיות. בליווי אישי של צוות רבנים שמודעים היטב לבעיות הדור והשעה ובאווירה חמה ומשפחתית.
תוכנית הלימודים מגוונת וכוללת שיעורים בנושאים: אמונה, הלכה, תנ"ך מידות ומוסר, הבית היהודי ובניין האישיות.

ראש המדרשה: רב המכון: הרב יהודה בן ישי, ראש המדרשה: הרבנית גאולה ניסים

כתובת: כנפי נשרים 3, גבעת שאול, ירושלים

טלפון: 026528344

דוא"ל: mora@machonmeir.org.il

 

בית המדרש

במדרשת "מכון אורה" לומדים תורה באהבה ובאמונה, על פי השקפתו של הרב קוק זצ"ל. מאז הקמת המכון על ידי הרב דב ביגון – מהווה המכון בית לבנות דתיות ולבעלות תשובה, בשלבים שונים בחייהן. בשנת המדרשה, הבנות עוברות תהליך של בירור פנימי ושל בניין אישיותן על ידי לימוד תורה ארץ ישראלית, בליווי אישי של צוות המדרשה ובאווירה חמה ומשפחתית.

בשנת המדרשה הבנות לומדות חמשה ימים מלאים בשבוע – בשיעורים בבית המדרש ובחברותות עצמאיות.

תכנית הלימודים כוללת שיעורים באמונה, הלכה, תנ"ך, הכנה לבניין הבית, משנת הרב קוק ופיתוח הבניין האישיותי. בשנה זו זוכה כל אחת לפגוש את האור המיוחד שבתורה שמאיר את נשמתה ומגלה בה כוחות ועוצמות.

המכון פותח את שעריו גם לנשים ובנות שרוצות לספוג תורה "בלכתך בדרך" – במתכונת אקסטרנית, בימי עיון, ובתכניות שונות.

חברה ואווירה

הפעילות החברתית הענפה שלנו כוללת שבתות במדרשה ומחוצה לה, טיולים, ערבי גיבוש, סדנאות ועוד. במהלך השנה מתגבשת חבורה ייחודית של 50 בנות, המגיעות מרקעים ומסגנונות שונים, שעוברות יחד תהליך משמעותי ועמוק.

המדרשה מתאימה לבנות מבתים מסורתיים, חילוניים ודתיים כאחד. מגוון הגילאים במדרשה רחב, ומאפשר גם לבנות בוגרות יותר להגיע ללמוד ולהבנות.

שירות לאומי/צבאי

רוב התלמידות מגיעות אלינו לאחר השירות הלאומי או הצבאי שלהן, בסמוך אליו או בשלבים מאוחרים יותר.

בנות במהלך השירות מוזמנות להגיע לתוכנית אקסטרנית במכון.

תנאים פיזיים

מכון מאיר ומכון אורה הוקמו על ידי הרב דב ביגון לאחר מלחמת יוה"כ. במהלך השנים המכון התבסס והפך להיות מוקד משמעותי עבור בנות רבות. בלב ירושלים, 10 דקות מהתחנה המרכזית, נוצר מרכז רוחני של לימודי יהדות לנשים ולבנות מכל המגזרים והמקומות.

בנות המדרשה מתגוררות בדירות פנימייה בשכונת קריית משה.

כתובתנו – כנפי נשרים 3 קומה שלישית.

צוות המדרשה

צוות המכון כולל את ראש המדרשה – הרבנית גאולה ניסים, מלוות חינוכיות (מלווה אישית לכל תלמידה), מדריכה ובנות שירות. הצוות עוטף את הבנות, תומך בהן וזמין אליהן, בכדי לאפשר לכל אחת ואחת לעבור את הדרך הייחודית שלה, בנחת ובשמחה.

ראש המדרשה: הרבנית גאולה ניסים

רב המכון: הרב מאיר טויבר

בין המלמדים: מו"ר הרב דב ביגון שליט"א, הרב אייל ורד, הרב חגי לונדין, הרב יואב מלכא, הרב אריה מרזר, הרב אורי שרקי, הרב מיכאל טוביאנו, הרב יהושע וידר, הרב אליעזר קשתיאל, הרב ערן תמיר, הרב ברוך סליי, הרב רונן טמיר, הרב רביד ניסים, הרב אורן טרבלסי, הרב שלומי שיבר, הרב שמואל מינקוב, הרב חים לויק, הרב אופיר פריד.

בין המלמדות: הרבנית ריבה זוננבליק, הרבנית נעמי בן נתן, הרבנית עדינה פיירמן, הרבנית הדסה גהלי, הרבנית שרה אליסף.

קשר עם בוגרות ותוכניות המשך

המדרשה שואפת להיות בית עבור הבנות גם בהמשך דרכן, בצמתים משמעותיים ובהקמת הבית. הבוגרות ממשיכות לפקוד את בית המדרש ולהתייעץ עם הרבנים והרבניות.

בוגרות שבוחרות במסלול אקדמאי, יכולות להשתלב בתוכנית הסטודנטיות של המכון.